ART OLYMPIA NEWS

NOTICEArt Olympia 2017 Final Result

 

OPEN CATEGORY    
     
Awards Artist Title
     
First prize   Alpha MASON  Neglect Inc.
Second prize/Simon Njami Jury Award  Petra Nimtz  I Heard A Rumor From Your Girlfriends Sister 
Third prize/Akira Tatehata Jury Award  Kota Nakamura  Burst 
Fourth prize/Akiko Endo Jury Award  Gabriela Torres Ruiz  Silent Conversations 
Fifth prize  Kouseki Ono  Hundred Layers of Colors. 127 
Sixth prize  Yumiko Yoshioka  Solemne V 
Hiroshi Senju Jury Award  Mami Sato  Pulse 
Toyomi Hoshina Jury Award  Tamana Moteki  Cosmology 
Aomi Okabe Jury Award  Christine Kettaneh  SMELL ME 
Brett Littman Jury Award  Philippe Caron Lefebvre  Pyramide 
Chu Teh-I Jury Award  WEN MENG-YU  A Room During a Long Distance Trip
Kara Vander Weg Jury Award  Larry Snider  Man with Sunglasses 
Florence Derieux Jury Award  Graham Fletcher  Untitled Red Room 
Executive Committee Award  Oogonbair  Here I Am 
Executive Committee Award  Aiko Kawasaki  Plaza  Holiday  Hundred years 
Executive Committee Award  Reiko Yamazaki  Flightless bird 
Executive Committee Award  Yasuyo Horiguchi  Venus in a Ridge 
Tsurutaro Kataoka Award  Takuma Yamaguchi  water mirror 
Finalist Award  Daisuke Niimu  The success of the experiment 
Finalist Award  Frederick Clarke  Television 
Finalist Award  YEH JEN-KUN  Moon Nigh II 
Finalist Award  Nicolas Germani  Self-Portrait n14 
Finalist Award  Fumie Hirano  When it is small 
Finalist Award  Mee Ai Om  PIN-9200118_3 
Finalist Award  LIN YUNUNG  Iron meteorite 
Finalist Award  yin man chiu  Stage 
Finalist Award  Jun Ishibashi  Jokei 
Finalist Award  Noriko Katsura  little big mouth of rabbit 
Finalist Award  Hirohito Iba  View 252   Road signs of light 2017 
Finalist Award  Ikuo Iwamoto  DANGEROUS NEWS 
Finalist Award  Kim Carpenter  Travelling through our Dreaming. 
Finalist Award  Marc Dessauvage  Expulsion 
Finalist Award  yi-tsu chang  Intresting of Mountain 
Finalist Award  Kae Sato  Flower of Beryl 
Finalist Award  Sayuri Yokoi  Untitled 
Finalist Award  Michelle Fornabai  A Room 4725| from John Cage's She is Asleep 
Finalist Award  Yuko Asano  Serpent  flower and people 
Finalist Award  Aiko Morimoto  Pattern of plum and camellia 
Finalist Award  Wang qing  Memory of a landscape 
Finalist Award  Akio Nakahashi  Fruit faucet 2017 Op.1 
Finalist Award  Taiga Ito  Cristalized Landscape-Canticle 
Finalist Award  Akihiro Yokota  Disquieting building 
Finalist Award  Aya Mizuochi  Huchi 
Finalist Award  Dita Luse  Observer 
Finalist Award  Chihiro Saito  untitled 
Finalist Award  Haruko Kondo  Shabby and beautiful soul 
Finalist Award  Masafumi Shirakami  koukai 
Finalist Award  simon buch petersen  I HAVE NO HOME 
Finalist Award  Ryohei Obata  Stratum of circles Ⅰ 
Finalist Award  Hiroki Miyazato  CLOUD 
Finalist Award  Kazumi Narukawa  Mountain flowers  Summer sky 
Finalist Award  Joseph Shields  Yellow Curtains 
Finalist Award  Yukiko Yanagida  Untitled 
Finalist Award  Takashi Oda  Giraffe skull and cervical spine 
Finalist Award  Rio.Nakano  Creation 
Finalist Award  Ryoko Fujita  rain 
Finalist Award  Saori Kondo  silence memory   
Finalist Award  Olga Kondo  PORTRAIT OF MY MOTHER IN LAW 
First-round Winner Award  Yoshinori Nozaki  the Way Home 
First-round Winner Award  Hadas Levi  Buba 
First-round Winner Award  roberto Lombana  800 FIFTH AVE 
First-round Winner Award  Fenna van der Vliet  Urban Battle 
First-round Winner Award  christine simpson  The Erosion of Eden 
First-round Winner Award  Marius Margot  Muraille 
First-round Winner Award  Yoshitami Tsukiyama  Island of ruins 
First-round Winner Award  Laya Navaro-Knafo  Fish Eye 
First-round Winner Award  Norie Okamura  Soap bubbles 
First-round Winner Award  Douglas Bosley  The Fold 
First-round Winner Award  Kaeru Tsukino  flowers 
First-round Winner Award  Makiko Okitsu  Light of the sketch 
First-round Winner Award  Kei Akechi  In the Tranquility Ⅶ 
First-round Winner Award  Jomon Bocci  View from Mt. Myojo 
First-round Winner Award  Akihiko Sugiura  Portrait of human 
First-round Winner Award  Kazuko Fujita  Breaking dawn 
First-round Winner Award  stephen zhang  Hello 
First-round Winner Award  Akemi Oba  Tree shadows - YAMASEMI 
First-round Winner Award  Nguyen Minh Tan  Dream of memory. 
First-round Winner Award  YISHIANG YANG  Three Monkeys - sanbiki no saru 
First-round Winner Award  Constantinos Ptochopoulos  London is calling 
First-round Winner Award  Annette Werndl  dreaming of a new day 
First-round Winner Award  Hideharu Fukasaku  Light of Life 
First-round Winner Award  Suzanne Anan  Tamamo no Mae 
First-round Winner Award  OSCAR VARGAS  FURNASE 
First-round Winner Award  Marco Barberio  Pawn shop 
First-round Winner Award  WEN-JYE LEE  Zone Pro Site 
First-round Winner Award  Dona Tonca  Cap de melc Spixi 
First-round Winner Award  Yannick Ribeaut  Mother Nature 
First-round Winner Award  Enpei Ito  a small room I 
First-round Winner Award  Shunsetsu Okawa  Universe 
First-round Winner Award  hasta  Swara 
First-round Winner Award  Hotaru Yoshinaga  Go on a swing 
First-round Winner Award  jian tao qu  life pattern 07 
First-round Winner Award  YU PU PIN  Contemporary Women-Loving myself 
First-round Winner Award  Jie Li  ECHOES OF THE SILENCE I 
First-round Winner Award  Pauline Marcelle  For God's Sake 
First-round Winner Award  Jamie Timms  Genesis 
First-round Winner Award  Andreas Tomblin  All Roads Lead to… 
First-round Winner Award  kotatsu iwata  a lady and a cat sitting a chair 
First-round Winner Award  Silas Haslam  The House that Builds this Wilderness 
First-round Winner Award  MARGERY PEARL-GURNETT  Talk To The Forest 
First-round Winner Award  Aurelien Couput  Red Velvet Cake 
First-round Winner Award  Eiji Hosokawa  ART GOD Dancing in Ecological City Ⅱ 
First-round Winner Award  Eiji  Sleeping wood 
First-round Winner Award  magdi eldin  MINI in Turquise and Blue 
First-round Winner Award  Mario Pandiani  Windows Finestre 
First-round Winner Award  Robert Tokley  Pond Reflection 
First-round Winner Award  James Kinsella  Heavens Gate' 
First-round Winner Award  Chris Maynard  Feather Taffy 
First-round Winner Award  Rie Higashi  Shiyuu 
First-round Winner Award  Kaito Hayashi  Between truth and fiction 
First-round Winner Award  Sarah Hull  Elevation No. 3 
First-round Winner Award  Shinji Kosugi  Night on the deep sky 
First-round Winner Award  Nagisa Suzuki  yumewominai 
First-round Winner Award  Strahil Naydenov  Two sides 
First-round Winner Award  Amos Plaut  Critical mass 
First-round Winner Award  Hiroko Nakamura  day dream 
First-round Winner Award  Ignacio Munoz-Vicuna  "The Mantle Of Olimpya" 
First-round Winner Award  Gabor Somogyi  Ontogeny 
First-round Winner Award  Adam Cohen  Ocean Breeze 
First-round Winner Award  Ballion Melanie  Art for curtains or sofa 
First-round Winner Award  Gabriele Voglgsang  JAPANESE BENTO BOX 
First-round Winner Award  maria emilia silvetti  Botanic I 
First-round Winner Award  Kazuyuki Futagawa  Where am I heading ? 
First-round Winner Award  Yu Chuan Chang  Flower series 
First-round Winner Award  clay jordan  Untitled 
First-round Winner Award  Mia Wisnoski  Sachenhausen Darkness 
First-round Winner Award  OLIVIA SHIH  MR. HAPPY 
First-round Winner Award  Persi Darukhanawala  Zero Revolutions per Minute 
First-round Winner Award  Toshi Yoshimura  Light born 
First-round Winner Award  Lucy Elkivity  Untitled 
First-round Winner Award  SCOTT GROVE  America Has Fallen 
First-round Winner Award  Mara Ruehl  Gelb-Indigo-Rot  F SZ-71 
First-round Winner Award  Laurin McCracken  2 Rusty Locks 
First-round Winner Award  Massanori YAHIRO  subconsciousness 
First-round Winner Award  STEPHANE VERCRUYSSE  First Kiss 
     
     
     
     
STUDENT CATEGORY    
     
Awards Artist Title
     
First prize/Aomi Okabe Jury Award  Devan Kallas  Neglected sanctuary 
Second prize/Akira Tatehata Jury Award  Daisuke Hashimoto  resting 
Third prize/Simon Njami & Florence Derieux Jury Award  zi xian zhang  Let's Go Home And Make Some Discussion 
Fourth prize/Executive Committee Award  Yuki Hasunuma  For lost thing I 
Fifth prize/Chu Teh-I Jury Award  Andrea Garcia Vasquez  Jan. 20  2017 
Sixth prize/Brett Littman Jury Award  Miho Tanaka  An etude - connecting destiny 
Hiroshi Senju Jury Award  Hisatoshi Zendana  Quadruped 
Akiko Endo Jury Award  Mayuko Inoue  Where the cleaning tool is standing 
Toyomi Hoshina Jury Award  Aya Morita  The Annunciation-Maria- 
Kara Vander Weg Jury Award  Raffaella Freyre Ortiz  Lost Battle 
Executive Committee Award  Kathia St.Hilaire  Style #4 
Executive Committee Award  Fanny Farkas  The View from Tram no. 2 
Executive Committee Award  RIME EL HARROUNI  Medina Souk 
Finalist Award  Chowon Kim  On the way home 
Finalist Award  Hyun Jung Ji  Quiet Children 
Finalist Award  Aya Wakino  I remember not to know you 
Finalist Award  Alex Close  Bear Country 
Finalist Award  Yosuke Yamanouchi  My room 
Finalist Award  Yuki Fukagawa  Untitled 
Finalist Award  Tatsuya Mitsuoka  The day before yesterday in the park 
Finalist Award  Amna Suheyl  Paradise Lost 
Finalist Award  Shoko Osugi  Print - paper - driver 
Finalist Award  Yen Yin Lin  Pipeline 
First-round Winner Award  Laeta Shiga  Overlaid Memory 
First-round Winner Award  Shijing Shen  In the light 
First-round Winner Award  Fabiana Comas  Where We Can Meet 
First-round Winner Award  Jennielle Gernale  Rae 
First-round Winner Award  Nina Demski  Hidden 
First-round Winner Award  ying-jia lou  memory 
First-round Winner Award  Yu Rong Huang  Where 
First-round Winner Award  Aidan Wallace  CHRONOTOPE_27 
First-round Winner Award  Haruka Ito  etoile 
First-round Winner Award  KUNITO  The other side of the universe 
First-round Winner Award  Siyuan Ma  Against The Waves 
First-round Winner Award  Eintzi Korona  Mr Leonidas 
First-round Winner Award  Natsumi Yamashita  Inexperienced adult 
First-round Winner Award  Hanae Sakiyama  A hulk telling his glory days 
First-round Winner Award  Saeri Kato  sway 
First-round Winner Award  Yukari Kakei  Every day 
First-round Winner Award  Robyn Day  boy/girl 
First-round Winner Award  Katsuya Ido  NIHON (MADE IN JAPAN) 
First-round Winner Award  Antoinette Belin  Villa Glori 
First-round Winner Award  Shu Omura  The Fish 
First-round Winner Award  Hyowon Kim  The Dancing City 
First-round Winner Award  Uchral Nyambold  Untitled 
First-round Winner Award  Yuan Xu  Invisible waves 
First-round Winner Award  Dong Hwi Hahm  Ribbon